Har du smykker som trenger rens, reparasjon eller annet vedlikehold? Vi har erfarne gullsmeder som hjelper deg med dine smykker. På Egertorget har vi egen serviceavdeling som kan kontaktes på service.egertorget@david-andersen.no dersom du har spørsmål om gravering, taksering eller reparasjoner.
Du kan også kontakte serviceansvarlig på tlf 24148810
Smykker kan leveres til reparasjon via alle våre 8 butikker.
Tar du noen få forhåndsregler når du bruker smykkene dine, kan de holde seg flotte og få et lengre liv og kreve mindre vedlikehold og reparasjoner hos gullsmed.
- Ta av deg smykkene ved håndvask, da unngår du at såperester setter seg i små kriker og kroker som smusser til smykket. De fleste perleringer har lim som holder perlen på plass, og ved mye og gjentatt fukt kan dette løsne.
- Ta av deg smykkene ved sportsaktiviteter, husarbeid eller annet tungt arbeide.
- Unngå kontakt med kjemikalier som parfyme, og sterke vaskemidler. Ta av deg smykkene når du går i basseng eller dusj. Slike kjemikalier kan være skadelige for enkelte stener som er porøse, som perler, korall og opal. Gullforgylte sølvsmykker vil også miste forgyllingen ved stadig kontakt med fukt.
- Sølv er et mykt edelmetall. Unngå slag og slitasje mot harde underlag. Dette gjelder også spesielt ringer med diamanter rundt hele ringskinnen.
Smykkene dine kan lett ripe hverandre opp dersom de oppbevares i en skål eller ligger løst på et fat. Spesielt diamanter lager lett riper i andre smykker. Oppbevar smykkene i smykkeskrin med god avstand.
Unngå å legge smykker på badet eller andre steder med mye fukt, da det lett fører til oksidering på sølvsmykker (de blir sorte/grønne).
Oksidering og misfarging kan også skje med gullsmykker, selv om det ikke skjer like ofte som med sølvsmykker. Dette kommer av at gullet blandes med andre metaller, og det er disse legeringsmetallene som kan gjøre en gullring misfarget.
Det er heldigvis enkelt å fjerne en slik oksidering eller misfarging, ofte er det nok med en pusseklut.
Pass på å lukke halssmykker og armbånd når du tar de av, for å unngå knuter på kjedet.
La en gullsmed ta vare på smykket ditt.
Vi anbefaler at du årlig tar med smykkene du bruker mest til en profesjonell sjekk hos en av våre gullsmeder.
Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og lignende teknologier for å gi deg en personlig handleopplevelse og tilpasset markedsføring, for å analysere nettrafikken vår og sikre at nettsiden vår er sikker og pålitelig. Klikk ‘Det er OK‘ hvis du vil tillate alle informasjonskapsler. Klikk ‘La meg velge‘ for å velge hvilke typer informasjonskapsler du vil godta eller deaktivere. For mer informasjon, se vår Personvern
Preferanser
Her kan du godta og avvise sporingsenhetene og analyseverktøyene vi bruker på nettsiden vår.
Velg alle
Dataytelse og analyse
Vi bruker disse dataene til å forbedre ytelsen til vår nettside og tjenester, samt for å gi bedre brukeropplevelse og forretningsrelevant analyse av butikken vår.
Markedsføring
Vi samler inn informasjon om dine bevegelser på nettsiden for å vise relevant sponset innhold om våre produkter (og produkter som tilbys av våre partnere og merkene i butikken). For å kunne velge innhold som passer dine interesser, kan vi bl.a. bruke informasjon om dine kjøp og bevegelser på nettsiden. Vi kan dele denne informasjonen og en kundeidentifikator, for eksempel en kryptert e-postadresse eller informasjon om kundens enhet, med tredjeparter som Facebook og Google. Vi gjør dette for å vise deg relevante annonser på tredjeparts nettsteder og apper. Vi kan også koble data på tvers av ulike enheter du bruker, samt behandle data om annonsene (for eksempel hvis du klikket på en annonse og deretter kjøpte noe). Vi gjør dette for å kunne måle effekten av en annonse.
Personalisering
Basert på interaksjonene dine med nettstedet og merkevaren og shoppingpreferansene dine, har vi muligheten til å gi deg tilpasset innhold; for eksempel produkter som samsvarer med dine preferanser.
Essensielt
Dataene som samles inn her er nødvendige for at siden skal fungere teknisk, tilby deg grunnleggende handlefunksjoner, gi sikkerhet og motvirke svindel. Disse funksjonene er alltid på.